Domain Rating یا dr چیست، تاثیر آن بر روی رتبه صفحات؟

سئو بک لینک

Domain Rating یا dr یکی از معیار های رتبه بندی دامنه در ابزار Ahrefs است که با این معیار می توانید قدرت دامنه سایت های مختلف را یکدیگر مقایسه کنید.

Domain Rating یا dr عددی بین 0 تا 100 می باشد که هر چه مقدار این عدد بالاتر باشد آن دامنه اعتبار بالاتری دارد.

dr با رتبه بندی سایت Ahrefs رابطه مستقیمی دارد. شما میتوانید 1000000 سایت برتر از نظر Ahrefs را از Ahrefs Rank مشاهده کنید.

نحوه محاسبه Dr سایت های مختلف توسط Ahrefs

  1. تعداد دامنه های منحصر به فرد حداقل دارای 1 لینک dofollow به وب سایت هدف.
  2. ارزش Dr دامنه های لینک دهنده.
  3. تعداد دامنه های لینک شده منحصر به فرد هر یک از دامنه های لینک دهنده به سایت هدف (Dr بین دامنه های لینک شده با لینک dofollow تقسیم می شود).
  4. به دامنه مورد نظر در مقایسه با بقیه دامنه های دیگر یک عدد بین 0 تا 100 نسبت می دهد.

دلیل کاهش Dr بدون از دست دادن بک لینک

این اتفاق زمانی می افتد که برای مثال یک سایت دارای Dr=100 است و بک لینک های زیادی به دست می آورد سایت Ahrefs نمی تواند به آن سایت Dr=101 اختصاص دهد. بنابراین در عوض Dr مابقی سایت ها را یک عدد کاهش می دهد.

دلیل بالا بودن Dr دامنه هایی که از دامنه های با Dr بالا لینک ندارند

اگر وب سایتی با Dr بالا به هزاران سایت دیگر لینک دهد، Dr کمتری به هر یک از این وب سایت ها منتقل خواهد شد اما اگه یک وب سایت با Dr متوسط به چند سایت لینک دهد ممکن است Dr بیشتری نسبت به هزار سایت ذکر شده دریافت کند.

Dr همه دامنه ها به زیر دامنه منتقل نمی شود

Dr همه دامنه ها در ابزار Ahrefs به زیر دامنه منتقل نمی شود و این انتقال فقط شامل زیردامنه هایی است که توسط خود مدیر وب سایت ایجاد می شود و کاربران مختلف نمی توانند اقدام به ایجاد زیر دامنه کنند.

آیا ابزار Ahrefs توانایی کرول کردن همه وب را دارد

ابزار Ahrefs برخلاف گوگل دارای منابع محدودی است و نمی تواند همه صفحه هات وب را کرول کرده و اطلاعات عظیمی را جمع آوری کند و این ابزار بر اساس Dr هر وب سایت تصمیم گیری می کند که از هر سایت چند صفحه را نهایتا بازبینی و کرول کند به همین خاطر خیلی از بک لینک های شما با این ابزار قابل مشاهده نخواهند بود.

آیا گوگل در الگوریتم خود از چیزی مانند Domain Rank استفاده می کند

 

جان مولر در ویدیو  زیر عنوان می کند که گوگل چیزی مانند اعتبار دامنه ندارد:

We don’t have anything like a website authority score

قبل از این جمله جان مولر اشاره می کند که از یک سایت، مواردی هستند که ما به آن توجه می کنیم.

There are some things where we do look at a website overall though
با توجه به صحبت های جان مولر می توان این مورد را نتیجه گیری کرد که اعتبار یک وب سایت به عنوان عامل اصلی رتبه بندی مورد توجه نیست.
اگر یک صفحه یتیم (orphan page)  در یک دامنه با اعتبار دامنه بالا ایجاد کنید. ( پیج یتیم یا بن بست صفحه ای از وب سایت است که از هیچ صفحه از آن وب سایت لینک ندارد و به اصطلاح موتورهای جستجوگر در آن به بن بست می خورند.). در گوگل رتبه بندی نمی شود و اعتبار دامنه در نظر گرفته نمی شود.

اما اگر همین صفحه را با استفاده از لینک های داخلی مناسب تغذیه کنید ممکن است رتبه های خیلی بهتری کسب کند.

کایل روف (بنیانگذار hvseo.co) یک آزمایش دقیق مربوط به این مسئله را انجام داده است. او مجموعه ای از صفحات یتیم را در دامنه ایی با Dr بالا ایجاد کرده است و این صفحات نتایج خاصی را کسب نکرده اند.

سایت Ahrefs تحقیقات دیگری بر روی این مسئله انجام داده است که رتبه های یک صفحه را با تعداد لینک های داخلی آن صفحه سنجیده و مورد بررسی قرار داده است.

 

بک لینک بزنیم؟

همانطور که از تصویر بالا برداشت می شود صفحاتی که رتبه بهتری دارند لینک های داخلی بهتری دریافت کرده اند و اما توجه کنید که این تنها دلیل رتبه بندی نیست و بلکه یکی از دلایل اصلی رتبه بندی صفحه هات مختلف وب سایت هاست.

آیا وب سایت با قدرت دامنه پایین می تواند رتبه بهتری از وب سایت با قدرت دامنه بالاتر بگیرد؟

بعد از مطالعات بالا اتفاقی که می افتد این است که کارآموزان عزیز می پرسند آیا وب سایت با قدرت دامنه پایین می تواند رتبه بهتری از وب سایت با قدرت دامنه بالاتر بگیرد، پاسخ این است که بله!

اما با رعایت شروط زیر:

  1. لینک های داخلی و خارجی با کیفیت تری نسبت به رقیب برای صفحه هدف خود ایجاد کنید.
  2. محتوای صفحه شما دارای کیفیت بالاتر و مرتبط تری به کلمه سرچ شده نسبت با رقیب داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *