تاثیر ساختار سایت بر سئو !

بهینه سازی ساختار سایت

تقریباً هیچ کسب و کاری وجود ندارد که سئو برایش مهم نباشد! در واقع، سئو یکی از بهترین راه کارها برای افزایش ترافیک و مشتریان وبسایت است؛ به همین دلیل، تقریباً هر کسب و کاری سئو را در استراتژی خود قرار داده است. سئو به فاکتور مختلفی بستگی دارد و یکی از آن ها، ساختار سایت است. اگر سایت شما ساختار مناسبی نداشته باشد، هر چقدر هم برای سئو فعالیت کنید، باز هم نمی توانید نتیجه مناسبی بگیرید. ساختار سایت نه تنها برای سئو، بلکه در تجربه کاربری سایت شما هم تاثیرگذار است! در این مقاله می خواهیم به بررسی ساختار سایت، فاکتورهای مهم در آن و در نهایت، 5 مرحله اساسی برای داشتن ساختار بهینه بپردازیم. پس اگر سئو برای شما مهم است و می خواهید ترافیک ارگانیک جذب کنید، در این مقاله همراه ما باشید.

ساختار سایت چیست؟

سئو شامل فعالیت های مختلفی است که در نهایت به بهبود رتبه سایت شما در گوگل کمک می کند. ساختار سایت همان چیزی است که به موتورهای جستجو کمک می کند تا صفحات را بر اساس ارزش اولویت بندی کند. به عبارت ساده تر، شما با بهینه سازی ساختار سایت می توانید صفحات مهم تر خود را به گوگل معرفی کنید تا صفحات مهم سایت شما را شناسایی کند. هر چقدر ساختار سایت شما بهینه تر باشد، صفحات مهم تر رتبه های بهتری می گیرند و صفحاتی که ارزش کمتری دارند، به افزایش رتبه صفحات مهم تر شما کمک می کنند. بنابراین ساختار سایت اهمیت زیادی دارد و شما باید خودتان به کمک آن، صفحات مهم خود را به گوگل معرفی کنید.

ساختار سایت چیست؟

با وجود آن که در سال های اخیر ربات های خزنده گوگل هوشمندتر شده اند، اما باز هم باید گوگل را راهنمایی کنید! اما ساختار سایت از چه مواردی تشکیل می شود؟ در ادامه به بررسی این بحث مهم می پردازیم.

ساختار سایت از چه مواردی تشکیل می شود؟

حتماً تا الان متوجه اهمیت ساختار سایت شده اید و اگر کسب و کاری دارید، احتمالاً تصمیم به بهینه سازی ساختار سایت گرفته اید تا رتبه صفحات مهم سایت خود را بهبود ببخشید. ساختار سایت از بخش های مختلفی تشکیل شده است که در این بخش به بررسی مهم ترین آن ها می پردازیم:

 • تجربه کاربری

سئو و تجربه کاربری ارتباط بسیار نزدیکی با هم دارند! در واقع گوگل به دنبال پیشنهاد دادن سایت هایی به کاربران است که در آن راحت تر محتوا یا خدمات موردنظر را پیدا کنند. اگر کاربری وارد سایت شود و به راحتی نتواند نیاز خود را برطرف کند، آن سایت را می بندد و به سراغ سایت دیگری می رود. در این صورت گوگل متوجه می شود که آن سایت تجربه کاربری مناسبی ندارد و رتبه آن صفحه را کاهش می دهد. تجربه کاربری همان چیزی است که باعث می شود سایت شما ساختار خوب یا بدی داشته باشد! پس اگر می خواهید ساختار خوبی داشته باشید و به افزایش سئوی سایت خود کمک کنید، در قدم اول باید تجربه کاربری سایت خود را بهینه سازی کنید.

 • لینک سازی داخلی

بارها و بارها پیش آمده است که درون محتوای خود، مفهومی وجود دارد که نیاز به توضیح آن مفهوم به کاربران دارید! حال اگر محتوایی در مورد آن مفهوم تولید کرده باشید، می توانید یک لینک به کاربر ارائه کنید که با خواندن محتوای آن، بتواند آن مفهوم را درک کند. در واقع شما لینک هایی را در آن محتوا قرار می دهید که می تواند برای کاربران ارزشمند باشد! به این نوع لینک سازی که داخل سایت انجام می شود و به همان دامنه لینک داده می شود، لینک سازی داخلی گفته می شود. لینک سازی داخلی یکی دیگر از مواردی است که در بهینه سازی ساختار سایت کمک زیادی می کند! اگر بتوانید لینک های مرتبط با محتوای خود که برای کاربران ارزشمند هستند را در محتوای خود قرار دهید، می توانید یک ساختار بهینه داشته باشید. گاهی اوقات لینک های بی ارزش و غیرمرتبط در محتوا درج می شود که نه تنها برای کاربر ارزش ندارد، بلکه پس از مدتی گوگل متوجه می شود و رتبه سایت شما را کاهش می دهد.

 • لینک های سایت در صفحه نتایج جستجو

اگر یک وبسایت دارید که چند ماه از فعالیت آن می گذرد، حتماً در صفحه نتایج گوگل لینک های زیرشاخه را مشاهده می کنید. این لینک ها بر اساس ساختار سایت و لینک سازی داخلی در این بخش قرار گرفته اند! در واقع گوگل بر اساس ساختار سایت لینک های مهم شما را شناسایی می کند و در زیر نام سایت شما در صفحه نتایج جستجو (SERP) نمایش می دهد.

 • لینک دادن از صفحات ارزشمند

یکی دیگر از مواردی که در ساختار سایت اهمیت زیادی دارد، لینک دادن از صفحات دیگر است! اگر شما از چند صفحه با قدرت پایین به صفحه مهم خود لینک بدهید، نمی توانید انتظار داشته باشید که گوگل و کاربران آن صفحه را ارزشمند بدانند. شما باید برای صفحات ارزشمند خود، از صفحات ارزشمند دیگری لینک بدهید تا بتوانید بهترین نتیجه را بگیرید. هنگامی که گوگل صفحات ارزشمند شما را بررسی می کند و می بیند که به یک صفحه دیگر لینک داده اید، متوجه می شود که صفحه دیگر شما هم ارزشمند است و رتبه خوبی به آن اختصاص می دهد. بنابراین برای داشتن ساختار سایت بهینه باید به این مسئله توجه زیادی داشته باشید تا رتبه خوبی در گوگل کسب کنید.

 • برنامه ریزی برای طراحی و محتوا

اگر سایت شما بدون آن که برای آن برنامه ریزی شده باشد طراحی شود، نمی توانید انتظار زیادی داشته باشید که رتبه خوبی در گوگل کسب کنید. پیش از آن که دست به طراحی سایت بزنید، ابتدا برای آن برنامه ریزی کنید. بررسی نیاز کاربران مهم ترین بخش در برنامه ریزی برای طراحی محسوب می شود و بدون آن نمی توانید یک سایت بهینه که بتواند نیاز کاربران را برطرف کند، طراحی کنید.

همچنین در بخش محتوا هم باید استراتژی و برنامه ریزی داشته باشید تا بتوانید به بهینه سازی ساختار سایت کمک کنید. استراتژی محتوا همان برنامه ریزی برای محتوا است که به شما کمک می کند تا بتوانید محتوا و صفحات مناسبی تولید کنید و به کمک محتوای سایت، رتبه صفحات مهم سایت خود را بهبود ببخشید.

 • توسعه وبسایت

حتماً می دانید که هیچ سایتی کامل نیست و به مرور زمان باید توسعه پیدا کند! این مسئله هم در بخش طراحی و هم در بخش محتوا وجود دارد. همیشه برنامه ریزی خود را به نحوی انجام دهید که اگر نیاز به توسعه داشت، صفحات قبلی ایجاد شده نیاز به برنامه ریزی مجدد نداشته باشد. به عنوان مثال لینک های مهم خود را که در فوتر سایت قرار می دهید، به نحوی برنامه ریزی کنید که بعداً آن را حذف نکنید؛ همین نکات کوچک می تواند تاثیر بسیار زیادی روی بهبود رتبه سایت شما در گوگل داشته باشد.

مواردی که در بالا بررسی کردیم، مواردی هستند که در ساختار سایت تاثیرگذار هستند و می توانند به تجربه کاربری سایت شما کمک زیادی کنند.

5 مرحله برای بهینه سازی ساختار سایت

برای آن که بتوانید ساختار سایت بهینه داشته باشید، 5 مرحله وجود دارد که با رعایت آن ها می توانید بهترین نتیجه را در سئو از نظر ساختار سایت بگیرید. این موارد عبارتند از:

5 مرحله برای بهینه سازی ساختار سایت

 1. استفاده از نقشه بصری برای سایت

اولین چیزی که برای داشتن ساختار بهینه سایت باید رعایت کنید، نقشه بصری برای سایت است. نقشه سایت یکی از عناصر سایت است که به موتور های جستجو کمک می کند تا بتوانند صفحات مختلف سایت شما را بررسی و ایندکس کنند. از طرف دیگر، کاربران هم باید دسترسی راحتی به صفحات مختلف داشته باشند تا در کمترین زمان و بدون هیچ گونه سختی بتوانند به بخش های مختلف سایت دسترسی داشته باشند. علاوه بر نقشه بصری برای سایت می توانید بخش های مهم سایت خود را در فهرست سایت قرار دهید تا کاربران از طریق آن به راحتی دسترسی داشته باشند. بنابراین برای داشتن ساختار سایت بهینه کافی است نقشه بصری و منوهای سایت خود را به بهترین شکل ممکن ایجاد کنید.

 1. بررسی ساختار وبسایت رقبا

یکی دیگر از مواردی که به شما کمک می کند تا بتوانید ساختار سایت بهینه داشته باشید، بررسی سایت رقیبان است. رقیبانی وجود دارند که رتبه سایت آن ها از سایت شما بهتر است؛ با بررسی ساختار سایت آن ها به راحتی می توانید یک ساختار بهینه برای سایت خود ایجاد کنید. پیشنهاد ما این است که بخش های مختلف سایت رقیبان را بررسی کنید! به خصوص از نظر تجربه کاربری، سایت هایی که رتبه بهتری دارند کمک زیادی به شما می کنند و می توانید ساختار سایت خود را بر اساس ساختار سایت رقیبان بهینه سازی کنید تا بتوانید بهترین نتیجه را بگیرید.

 1. ایجاد نقشه سایت منطقی بین صفحات

یکی دیگر از مسائلی که اهمیت زیادی دارد، نقشه سایت منطقی است! منظور از نقشه سایت منطقی این است که بتوانید بخش ها و صفحات مرتبط سایت خود را در یک نقشه سایت درج کنید. به عنوان مثال اگر یک صفحه در زمینه نکات مهم در مورد خرید خانه دارید و هدف شما هدایت کاربر به صفحه خرید خانه است، می توانید این دو صفحه را در بخشی از نقشه سایت درج کنید تا علاوه بر اینکه گوگل را راهنمایی کنید، بتوانید کاربرانی را هم که می خواهند از طریق نقشه سایت به صفحات مرتبط با یک صفحه دسترسی پیدا کنند، کمک کنید.

 1. استفاده از تحقیق کلمات کلیدی در بهینه سازی ساختار سایت

کلمات کلیدی به کلماتی گفته می شود که در محتوای سایت مورد استفاده قرار می گیرد تا بتواند گوگل را متوجه موضوع اصلی آن محتوا کرد. اگر در حال تولید محتوای برای سایت خود هستید، تحقیق کلمات کلیدی را فراموش نکنید. با استفاده از کلمات کلیدی می توانید محتوای ارزشمند خود را به گونه ای ساختار بندی کنید که در گوگل رتبه خوبی بگیرید. برای تحقیق کلمات کلیدی می توانید از ابزارهای مختلفی استفاده کنید که سه مورد از مهم ترین آن ها گوگل ترند، کیورد پلنر و KWfinder هستند. کلمات کلیدی به صورت مستقیم در ساختار سایت و بهینه سازی آن تاثیرگذار نیستند اما به صورت غیرمستقیم تاثیر زیادی دارند!

در ابتدای مقاله گفتیم که ساختار بهینه به افزایش رتبه در موتور های جستجو در گوگل تاثیرگذار هستند و کلمات کلیدی همان چیزی هستند که باعث می شود تا ساختار محتوا بهینه باشد و به بهبود رتبه شما کمک کند. یک محتوای بهینه از نظر ساختار، باید چندین کلمه کلیدی شامل کلمات کلیدی اصلی و فرعی را شامل شود! بنابراین کلمات کلیدی هستند که به ساختار محتوا جهت می دهند و باید بهترین کلمات کلیدی را برای محتوای خود انتخاب کنید.

 1. لینک سازی دقیق در بخش های مختلف سایت

یکی دیگر از فاکتور های بسیار تاثیرگذار در بهینه سازی ساختار سایت، لینک سازی داخلی دقیق است. لینک سازی داخلی به معنای لینک دادن به صفحات مختلف سایت خود، در صفحات مختلف است. لینک سازی در ساختار سایت تاثیر بسیار زیادی دارد و می تواند روی تجربه کاربری هم اثرگذار باشد! باید همیشه توجه داشته باشید که تنها لینک های مرتبط با یک صفحه را در آن صفحه قرار دهید. به عنوان مثال اگر در حال نوشتن یک مقاله در زمینه سئو هستید، نباید در آن محتوا به یک صفحه که هیچ ارتباطی با سئو ندارد لینک بدهید!

در واقع لینک های ارزشمند، لینک هایی هستند که می تواند به کاربر در مورد آن مطلب کمک کند و اگر این اتفاق نیفتد، لینک سازی ارزشمندی انجام نداده اید. پس هنگامی که می خواهید به یک صفحه لینک دهید، ابتدا از خودتان بپرسید که این لینک می تواند به کاربری که به دنبال محتوای خاص (همان محتوای شما) است کمک کند یا خیر! اگر پاسخ منفی است، از درج آن لینک خودداری کنید. همچنین می توانید در بخش فوتر، به صفحات مهم سایت خود لینک دهید.

نتیجه گیری

ساختار سایت یکی از فاکتورهای بسیار مهم و تاثیرگذار در سئوی سایت است. اگر می خواهید از طریق گوگل ترافیک ارگانیک و مشتری جذب کنید، باید حتماً به دنبال بهینه سازی ساختار سایت باشید. در این مقاله به بررسی مهم ترین فاکتورهای تاثیرگذار در ساختار سایت پرداختیم که امیدواریم مفید واقع شده باشد! اگر سوالی دارید، می توانید از طریق بخش نظرات مطرح کنید تا شما را راهنمایی کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *