سئو چیست؟

سئو چیست

اکثر کسانی که در ابتدا در گوگل سرچ می کنند سئو چیست , بدنبال یاد گرفتن سئو و اصول کسب رتبه در گوگل هستند. اهمیت سئو و اینکه چرا باید بهینه سازی برای سایت انجام شود تا در نهایت رتبه اول در موتور جستجو را داشته باشیم به صورت کاملا تخصصی و حرفه ای، همراه با نکاتی مانند: انواع روش های آن – تقسیم بندی بهینه سازی سایت – بخشهای عملی seo – اشتباهات مدیران سایت در مورد سئو، صحبت خواهیم کرد. در ضمن seo مخفف عبارت Search Engine Optimization در زبان انگلیسی هست.

چرا باید سایت را سئو کنیم؟

شاید از خود بپرسید که بهینه کردن سایت برای موتورهای جستجو و انجام دادن کارهای مربوط به جذب ترافیک از موتور جستجو چه تاثیری در فروش سایت خواهد داشت؟ آیا تاثیر آن با توجه به هزینه ای که قرار هست انجام شود، به صرفه خواهد بود؟ پاسخ کارشناسان سئو به این سوالات این هست که؛ سئو بهترین و موثرترین و دقیق ترین ابزار بازاریابی اینترنتی برای پیدا کردن کاربر هدف در هر حوزه کسب و کار اینترنتی هست.

چرا سئو اهمیت دارد؟ هدف سئو چیست؟

با توجه به سرچ بالای کابران اینترنتی در مورد هر موضوع خاص یا عمومی، پیدا کردن یک راه ارتباطی که بشود به این جمعیت زیاد دسترسی پیدا کرد، بسیار اهمیت دارد. از مهمترین ابزارها برای دسترسی به این جمعیت آنلاین، انجام دادن یکسری کارهای در داخل و بیرون سایت هست، که در مجموع به آن” Search Engine Optimization(seo) ” می گویند.

چرا سئو اهمیت دارد؟ هدف سئو چیست؟

ویژگیهای خاص سئو برای افزایش فروش سایت

همانطور که در پاراگراف قبلی ذکر کردیم شما باید بتوانید هر چه سریعتر خود را در موتورهای جستجو بالا بکشید تا بتوانید در جلوی دید کاربر هدف قرار بگیرید. اگر سایت خود را برای کاربر هدف بخوبی طراحی کرده باشید و کارهای بهینه سازی وبسایت را بدرستی انجام داده باشید، در نهایت فروش شما فقط از طریق این روش بازاریابی به چندبرابر خواهد رسید.

مهم ترین موتورهای جستجو برای بهینه سازی سایت

اکثر کاربران از یکسری موتور جستجوی معروف برای پیدا کردن نیازهای خود استفاده می کنند. مهمترین موتورهای جستجو که ما استفاده می کنیم عبارتند از : یاهو – بینگ و با اختلاف بسیار زیاد نسبت به 2 موتور جستجوی دیگر, گوگل هست. اکثر فعالیتهای سئوکارها برای رتبه گرفتن در گوگل هست. پس در این مقاله هدف اصلی ما در مورد موتور جستجوی گوگل می باشد.

اصولا سئو به چه بخش هایی تقسیم می شود؟

• سئو داخلی

در زمانی که سایت طراحی شد و کار بر روی آن آغاز گردید، باید کار بر روی محتوا و استراتژی برای موفقیت سایت در داخل سایت انجام شود، که در بخش پایین تر به مهمترین آنها اشاره کردیم.

• سئو خارجی

بعد از کارهای سئو داخلی به سراغ یکسری فعالیت ها در بیرون از وبسایت می رویم. این فعالیت ها عبارتند از : لینک سازی خارجی به سایت، رپرتاژ آگهی، فعالیت در شبکه های اجتماعی و فعالیت در سایتهای آگهی از مهمترین کارها در خارج از سایت برای افزایش ترافیک سایت هست.

انواع روش های سئو

در بخش زیر ما یکسری متد را به شما معرفی می کنیم که اکثر سایتهای موفق و حتی شکست خورده ( قدمهای اشتباه در سئو ) از همین روش ها در سایت خود استفاده می کنند. اینها فقط اصطلاحاتی هستند که در دنیای سئو فقط وجود دارد.

انواع روشهای سئو

• سئوی سفید

یکسری تکنیک ها و روش ها که به صورت طبیعی رخ می دهد تا باعث افزایش رتبه سایت شما در گوگل می شود. به این معنی که خود کاربران و سایت های بزرگ و کوچک، آدرس سایت شما را در سایت های دیگر به اشتراک بگذارند. به این روش ها می گویند که این سایت سئوی سفید انجام داده است و طبق قوانین گوگل رفتار کرده است. این عمل به صورت اجرای بلند مدت در سایت باید انجام شود و در کوتاه مدت به هیچ وجه و بدون هزینه های تبلیغاتی زیاد قابلیت انجام ندارد.

• سئوی خاکستری

اما مدیران سایت ها دوست ندارند که بعد از گذشت زمان طولانی از سایت خود درآمدی کسب کنند. در این لحظه سئوی خاکستری همان کارهای سئوی سفید ( شبیه سازی دستی طبیعی بودن سئوی سفید ) را انجام می دهد تا مدیر سایت در زمان کوتاهی بتواند درآمد خود را شروع کند. یک سئوکار با انجام یکسری روش دستی که سعی دارد تا از نگاه موتور جستجو طبیعی نشان داده شود, رتبه های بالاتر گوگل را کسب می کند. ترکیب سئوی سفید و سئوی سیاه به روش ماهرانه را “سئوی خاکستری” می گویند.

• سئوی کلاه سیاه

این روش در ساله ای پیش بسیار پررنگ تر بود و خیلی از کسانی که کار سئو انجام می داده اند, با یکسری تکنیکهایی که گوگل خلاف قوانین خود می دانست، رتبه خود را افزایش می دادند. به مرور زمان گوگل خود را بروز کرد و انجام دادن سئوی سیاه و تکنیک های کلاه سیاه هم پیچیده تر شدند. در حال حاضر به سختی می توان گوگل را دور زد و با سئوی کلاه سیاه بتوان براحتی رتبه 1 را گرفت. گوگل باهوش تر از زمان گذشته شده و خیلی سریع تمامی روش های سئوی سیاه را متوجه می شود. تا حدی که خیلی از رقبا از این روش ها برای خراب کردن سایت رقیب در نزد گوگل از این روشها استفاده می کنند.

مهمترین قسمت های سئو برای کسب رتبه در گوگل

مهمترین قسمتهای سئو برای کسب رتبه در گوگل

• استراتژی برای سئو

در ابتدای سایت و پیشبرد سئوی سایت باید یک استراتژی در مورد بازاریابی سایت انجام بدهید. یک نوع بازاریابی که بسیار پرسود هست, سئو نام دارد. پس باید برای افزایش ترافیک سایت یک استراتژی درست را انجام دهیم. اگر اینکار بدرستی انجام نشود می توانیم بگوییم هزینه ای که بابت این روش بازاریابی انجام شده است، به هدر خواهد رفت.

• لینک سازی داخلی سایت

یکی از بخش های مهم استراتژی سئو، نقشه لینک داخلی سایت و ارتباط بین صفحات سایت هست. این عمل به این دلیل انجام می شود تا گوگل و ربات های آن که در سایت حضور دارند بتوانند متوجه نوع فعالیت سایت، صفحات مهم سایت، ایندکس شدن سریعتر سایت و یکسری موارد دیگر بشوند. می توان گفت لینک سازی داخلی به تنهایی می تواند باعث کسب رتبه اول در گوگل در بعضی از صفحات و سایت ها شود.

• تکنیکال سئو

تکنیکال سئو مربوط به بخش کد سایت و یکسری فعالیت ها ( استاندارد سازی کدهای وب سایت – افزایش میزان سرعت سایت برای کاربر – بهینه سازی سایت برای موبایل و ریسپانسیو بودن سایت در تمامی گوشی های هوشمند و…) هست. شما باید در زمان طراحی سایت و قبل از استارت کار سئو، این موارد را رعایت کنید تا سرعت موفقیت شما در جذب ترافیک و حفظ کاربر بیشتر شود.

• بازاریابی محتوا

در تمامی سایتها بخشی به نام ” بلاگ, مقالات یا آموزش” وجود دارد. برای موفقیت در جذب ترافیک هدفمند بهترین نوع بازاریابی را بازاریابی محتوا می نامند. این روش بدون انجام فعالیت های سئو شانس بسیار کمی برای جذب ترافیک خواهد داشت.

• لینک سازی خارجی

یکسری کارها که در بخش انواع روش های سئو اشاره کرده ایم در این بخش قرار می گیرد. مهمترین روش را سئوی خاکستری برعهده دارد. می توان گفت سئوی سفید به سختی قابل انجام هست و کاربران اینترنتی به قدری تنبل هستند که هر سایتی را به اشتراک نمی گذارند و ما باید با هزینه کردن این بخش را انجام دهید. مهم ترین بخش سئوی خارجی بخش لینک بیلدینگ آن هست.

تفکر غلط بعضی مدیران سایت ها در مورد سئو

تفکر غلط بعضی مدیران سایتها در مورد سئو

خیلی از مدیران سایتها انتظار دارند که در مدت کمی با قیمت و هزینه کم بتوانند در جذب ترافیک موفق باشند و خیلی سریع درآمد خود را از سایت خود کسب کنند. اما می توان گفت در 95 درصد سایت ها این موضوع اشتباه و تفکر غلطی هست. 5% باقی مانده به خاطر کم رقابت بودن آن حوزه کسب و کار اینترنتی هست.

قیمت سئو چگونه محاسبه می شود؟

اگر کسی از شما بپرسد قیمت ساخت یک خانه چقدر است، مطمئنا شما می گویید چه نوع خانه ای؟!! ابعاد و مساحت خانه، طبقات و اتاق ها، نوع کیفیت مصالح ساختمانی را از او می خواهید و در نهایت می گویید که چقدر می توانید هزینه کنید و چه اندازه کیفیت مدنظر شماست، تا به یک خانه شکیل برسید. قیمت سئو برای هر سایت بر اساس میزان پیشرفت آن، تعداد کلمات مهمی که برای مدیر سایت پرفروش هست، بررسی رقبا، بررسی تکنیکال سایت و کدهای سایت، تازه کار بودن و یا قدیمی تر بودن سایت و یکسری عوامل دیگر بستگی دارد.

جمع بندی

حوزه سئو به خاطر پیشرفت بسیار زیاد و به روز بودن اطلاعات آن باعث شده که موفقیت در آن سخت تر از سالهای قبل شود. زیرا اکثر سایتها توجه زیادی به این بخش بازاریابی کرده اند. بنابراین اگر شما قصد دارید در این راه قدم بردارید باید بدانید که رقبای سختی دارید و کار شما بستگی به قوی بودن رقبا و تعداد رقبا در کلمات انتخابی شما دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *